- Bare de offisielle merkene stiller strenge nok krav

Tekstilbransjen oppfordres til å sertifisere økologiske kolleksjoner.
- De har alt å tjene på å gå for en troverdig tredjeparts sertifisering av produktene sine. Og de offisielle miljømerkene er alene om å stille strenge krav gjennom hele produksjonsprosessen, sier direktør Alvhild Hedstein i Miljømerking.
Flere organisasjoner har gått sammen om en oppfordring til norske leverandører av klær. I et brev advarer Grønn Hverdag, Oikos, Framtiden i våre hender, Kirkerådet, Norges Naturvernforbund, WWF og Etiskforbruk.no om at useriøse aktører kan komme til å tjene urettmessig på bevisste forbrukere som ønsker å velge riktige produkter.
Les mer om oppfordringen til tekstilbransjen
De offisielle miljømerkene:

Det offisielle nordiske miljømerket Svanen krever at varer og tjenester oppfyller produktspesifikke krav. Kravene er stilt på grunnlag av den konkrete produktgruppens miljøpåvirkning og mulighetene for å oppnå miljøresultater innenfor produktgruppen. Kravene strammes inn hvert tredje til femte år, og Nordisk Miljømerkingsnemnd er ansvarlig for utformingen av kravene.

Miljøkravene bak det offisielle europeiske miljømerket Blomsten blir utviklet av tverrfaglige ekspertgrupper i regi av av EU-kommisjonen. Produkter merket med Blomsten har dokumentert at de oppfyller disse produktspesifikke kravene.
Miljømerking forvalter både den nordiske Svanen og den europeiske Blomsten i Norge
Troverdig miljømerking:
Britiske Forum for the Future har nylig publisert gode råd for troverdig og vellykket miljømerking:
Kunnskap om produktets påvirkning på miljøet gjennom hele livssyklusen er helt nødvendig for å gjennomføre en meningsfull miljømerking. Uten kunnskap om produktenes faktiske miljøpåvirkning er det vanskelig å formulere dokumenterbare krav.
Forum for the Future understreker dessuten at en troverdig miljømerkeordning må legge vekt på åpenhet og uavhengighet.
Les mer om hvordan Nordisk Miljømerking arbeider:
Åpen prosess nødvendig for miljøresultater

Umulig uten troverdige merker
Bruk av begrep som "organisk", "økologisk" og "naturlig" er nå vanlig i markedsføring av mange typer produkter.
- Når mange produsenter markedsfører seg med slike argumenter, er det umulig for forbrukere å vite hva som ligger i begrepene og hva de skal stole på, sier direktør Alvhild Hedstein i Miljømerking.
Stiller krav hele veien
Kun en svært liten andel av verdens produksjon av tekstilfibre er økologisk. De offisielle miljømerkene Svanen og Blomsten er de eneste ordningene som stiller strenge krav til tekstiler - hele veien fra uttak av råvaren og til det ferdige produkter.
- Ikke alle er klar over at mange produkter som er merket som økologiske, bare oppfyller krav til økologisk råvareproduksjon uten å dokumentere miljøhensyn gjennom hele produktets livssyklus, sier Alvhild Hedstein.
Er tilbudet større en produksjonen?
Alvhild Hedstein i Miljømerking stiller seg også undrende til det økende tilbudet av "økologiske" og "organiske" klær.
- Når vi vet hvor liten økologisk produksjon vi har i verden, har jeg faktisk vanskelig for å tro at alle disse kolleksjonene kan være basert på økologisk produserte råvarer, sier Hedstein.
Les mer:
- Les mer om miljømerkede tekstiler hos Miljømerking
- Miljøeffektene av tekstilproduksjon (www.ecolabel.no
- Les brevet til tekstilleverandørene
- Den nye, grønne virkeligheten (www.ecolabel.no)

